Шахівська територіальна громада

Місцевий акциз на пальне – громадам: Відкрите звернення Голови АМУ до Президента та Парламенту

Дата: 11.12.2020 09:39

Голова Асоціації міст України Віталій Кличко звернувся до Президента України, Голови Верховної Ради України, Голів депутатських фракцій та груп із закликом зберегти місцевий акциз на пальне, повідомляють в Офісі реформ Донецького РВ АМУ.

«Українські громади – села, селища, міста – занепокоєні тим, що у нещодавно  прийнятих Верховною Радою України законах про підтримку підприємців на 2021 рік така підтримка передбачена за рахунок коштів місцевих бюджетів. Зокрема, з наступного року припиняється зарахування до місцевих бюджетів частини (13,44%) акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального. Внаслідок такого рішення громади втратять 7,5 млрд гривень. В той же час держава втратить ефективний інструмент боротьби з тінізацією у сфері обігу пального», – йдеться у Відкритому Зверненні Голови АМУ, оприлюдненому 10 грудня.

Скасування місцевого акцизу на пальне призведе до критичних соціальних наслідків для населення України. Громади втратять надійне джерело надходжень до місцевих бюджетів у часи економічної кризи, спричиненої пандемією і, як результат, можливість утримувати заклади освіти та охорони здоров’я; фінансувати зарплати вчителів, вихователів, лікарів; здійснювати закупівлі медикаментів та медичного устаткування, необхідних сьогодні для допомоги хворим на COVID-19. Адже, для багатьох громад акциз з пального приносить до 50% доходів у місцеві бюджети.

– Місцевий акциз з пального для громад – це суттєвий фінансовий ресурс на розвиток: соціальна інфраструктура, місцеві дороги, освітні та медичні заклади, спортивні та дитячі майданчики, – зазначив регіональний консультант з бюджетних питань АМУ Олександр Меланченко. – Загалом по країні в другому півріччі 2020 року до місцевих бюджетів було спрямовано майже 4 млрд грн акцизного податку з пального. Якщо наводити приклади по Донецькій області, то, зокрема, бюджет Краматорська за півроку отримав близько 12 мільйонів гривень прибутку від цього податку, бюджет Слов’янська – близько 10 млн грн.

Збереження акцизного податку дозволить не допустити зростання дефіциту місцевих бюджетів та сприятиме забезпеченню фінансової спроможності місцевого самоврядування як здобутку децентралізації, – переконані в АМУ.

Нагадаємо, відрахування частини акцизного податку з пального до місцевих бюджетів було запроваджене у 2015 році як компенсація за зменшення надходжень від ПДФО з 75% до 60%, скасування субвенції на комунальне дорожнє господарство, низки інших податкових платежів.