Особливості пенсійного забезпечення дружин військовослужбовців
Щодо зарахування до стажу дружинам військовослужбовців періодів навчання та проживання з чоловіками у місцевостях, де була відсутня можливість для їх працевлаштування, повідомляємо наступне.
У Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон 1058) визначено коло осіб, які є страхувальниками таких осіб (стаття 14). Зокрема, студенти, слухачі навчальних закладів і дружини військовослужбовців (якщо вони не працюють) не є застрахованими, тому ці періоди після 01.01.2004 р. не зараховуються до страхового стажу для обчислення розміру пенсії.
Водночас у частині четвертій статті 24 Закону 1058 визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що зараховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набуття чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених чинним раніше законодавством (до 01.01.2004р.).
Згідно з п. «з» статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість для їхнього працевлаштування за спеціальністю, зараховується до стажу роботи, але не більше як 10 років.
Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637, визначено, що такий період підтверджується довідками (додаток 4 до Постанови), виданими командирами (начальниками) військових частин, військово-навчальних (навчальних) закладів, підприємств, установ і організацій в порядку, визначеному Міноборони України.
При цьому для дружин військовослужбовців, звільнених з дійсної військової служби до 01.01.1990 р., період проживання з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість для їхнього працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками, які видаються військовими комісаріатами.