РЕКОМЕНДАЦІЇ  ПІДПРИЄМЦЯМ

Дата: 26.03.2021 08:22

РЕКОМЕНДАЦІЇ  ПІДПРИЄМЦЯМ

що здійснюють свою діяльність в сфері насінництва та розсадництва під час оптової та роздрібної торгівлі насіння овочевих, баштанних та інших сільськогосподарських культур

З метою запобігання адміністративних правопорушень в сфері насінництва та розсадництва, стаття 1041 КУпАП, Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області надає Вам рекомендації, яких необхідно дотримуватись при здійсненні реалізації насіння овочевих, баштанних, квіткових та інших сільськогосподарських культур.

Перелік документів копії яких повинні бути при здійсненні реалізації насіння відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал»:

• На сортові та посівні якості насіння (сертифікати України, протоколи лабораторних випробувань, довідки з зазначенням якості насіння, результати аналізів, інші документи передбаченні законодавством, нормативно – правовими актами та ДСТУ в галузі насінництва та розсадництва);
  • Фітосанітарні сертифікати;
  • При здійснення реалізації насіння сої та кукурудзи (в тому числі цукрової) в наявності повинні бути протоколи випробування наявності / або відсутності генномодифікованих організмів (ГМО);
  • У разі необхідності угода з автором сорту на поширення сорту в Україні та виплати справедливої винагороди (роялті).

Так, при здійсненні реалізації насіння сільськогосподарських культур, слід звернути увагу, що відповідно до ДСТУ 6006:200  встановленні наступні строки дії документів на посівні якості насіння:

• Термін дії документів на посівні якості насіння овочевих, баштанних та кормових коренеплодів строк дії документа – 12 місяців;
  • Термін дії документів для насіння овочевих та баштанних культур, яке розфасоване в герметичну тару – 24 місяця.

Відповідно до ДСТУ 2240 – 93 термін дії документів встановлено:

• Для протруєної та запакованої кукурудзи – 1 рік;
  • Для інших зернових та зернобобових культур – 4 місяця.

Партії насіння, в яких вийшов строк дії документу на посівні якості, підлягають повторному обовязковому лабораторному випробуванню (аналізуванню).

Все насіння, яке призначено до реалізації та запаковане в мішки, торби, пакети, контейнери повинно бути промарковане, де при маркуванні вказується:

• Найменування підприємства;
  • Культура;
  • Сорт
  • Категорія;
  • Генерація (репродукція);
  • Рік урожаю;
  • Номер партії;
  • Номер сортового / або посівного документу та термін дії;
  • ДСТУ;
  • Протруєно / або не протруєно насіння.

Рекомендації, яких необхідно дотримуватись при здійсненні реалізації садивного матеріалу та багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур та винограду.

Перелік документів копії яких повинні бути при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі садивним матеріалом та продукцією розсадництва відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал»:

• Сертифікат, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу;
  • Сертифікат, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу.

Вимоги   до   садивного  матеріалу,  призначеного   для   реалізації,    та

багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур і винограду,  відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року за № 97 «»Про затвердження порядку проведення сертифікації видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал» :

• Польове оцінювання садивного  матеріалу,  призначеного   для   реалізації,  багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур і винограду, проводиться щороку незалежно від обсягів виробництва з метою визначення якості садивного матеріалу та видачі сертифіката;
  • Строк дії сертифікату, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу, є необмеженим.

Під час здійснення реалізації, садивний матеріал та продукція розсадництва повинна бути промаркована і мати наступні дані:

• Найменування підприємства / або ФОП;
  • Назва рослина;
  • Сорт;
  • Номер партії;
  • Номер документа на сортові або товарні якості садивного матеріалу.

Відповідно  законодавства контроль за додержання суб’єктами насінництва та розсадництва вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва на території Донецькій області здійснюється спеціалістами відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області.

При виникненні будь, яких питань з насінництва та розсадництва, просимо Вас до звертатися за адресою: 87534, м. Маріуполь, вул. Гризодубової, 3. тел. (0629) 41 – 63 – 62.