22 червня-Початок Великої Вітчизняної війни (22 червня 1941 року)
Початок Великої Вітчизняної війни (22 червня 1941 року)
На світанку 22 червня 1941 гітлерівські війська вторглися в межі СРСР. Почалася Велика Вітчизняна війна.
Німеччина і її союзники (Італія, Угорщина, Румунія, Словаччина) не мали переважної переваги в живій силі і техніці і основну ставку робили, згідно з планом «Барбаросса», на фактор раптового нападу, тактику бліцкригу (блискавичної війни). Розгром СРСР передбачався протягом двох-трьох місяців силами трьох груп армій (групи армій «Північ», що наступала на Ленінград, групи армій «Центр», що наступала на Москву, і групи армій «Південь», що наступала на Київ).
У перші дні війни німецька армія завдала серйозної шкоди радянській системі оборони: було знищено військові штаби, паралізована діяльність служб зв’язку, захоплені стратегічно важливі об’єкти. Німецька армія швидкими темпами наступала вглиб СРСР, і до 10 липня група армій «Центр» (командувач фон Бок), захопивши Білорусію, підійшла до Смоленська; група армій «Південь» (командувач фон Рунштедт) захопила Правобережну Україну; група армій «Північ» (командуючий фон Лееб) окупувала частину Прибалтики. Втрати Червоної армії (з урахуванням потрапили в оточення) склали понад 2 млн осіб. Цей стан справ було для СРСР катастрофічним. Але радянські мобілізаційні ресурси були дуже великі, і вже до початку липня в Червону армію було призвано 5 млн чоловік, що дозволило закрити проломи, що утворилися на фронті.
Проте, німецькі війська, використовуючи свою перевагу в вишколі, організації та механізації, продовжували наступати. 8 вересня з захопленням Шліссельбурга починається блокада Ленінграда. 26 вересня німецькі війська, оточивши і знищивши значні частини Південно-Західного фронту, оволоділи Києвом. Вивільнені з-під Києва і Ленінграда війська Гітлер вирішив використати для наступу на Москву.
Поставки ленд-лізу в СРСР
З Наприкінці серпня 1941 р починаються американські військові поставки СРСР через порти на Баренцовому і Білому морях.
За час Великої Вітчизняної війни допомогу по ленд-лізу склала близько 10% радянського виробництва військових літаків, 16% – танків, 12% – самохідних установок, 2% – знарядь, десятки торпедних катерів і десантних кораблів; американці поставили в СРСР майже 500 тис. автомобілів, понад 400 тис. польових телефонів, понад 15 млн пар взуття, 4,3 млн тонн продовольства, майже 69 млн квадратних метрів вовни, близько 2,6 млн тонн нафтопродуктів, майже 93% залізничних рейок . Не завжди ця техніка була новою, але вона сильно полегшила роботу радянських військових підприємств, дозволивши «заткнути дірки» на фронті в найважчий початковий період війни, коли формується в тилу частин не вистачало ні стрілецької зброї, ні протитанкових гармат
.