Дата: 17.05.2023 15:16

17 травня відзначається Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією (надмірним тиском крові на стінки артерій із середини). Багато хто недооцінює це захворювання.

Проте, хоч артеріальна гіпертензія може тривалий час "не відчуватись" та не мати специфічних проявів, вона здатна призводити до широкого спектра ускладнень серед яких:
- серцево-судинні захворювання (інсульт, інфаркт міокарда, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, аневризми артерій)
- хронічні захворювання нирок
- когнітивні порушення в т.ч. деменція
- порушення зору
- передчасна смерть

За статистикою, понад 10 мільйонів українців страждають від підвищеного артеріального тиску. При цьому майже половина хворих на артеріальну гіпертензію навіть не підозрюють у себе цей стан (що значно підвищує ризик розвитку ускладнень через відсутність лікування).

Симптоми
артеріальної гіпертензії:
- підвищений тиск (понад 140/90)
- головний біль (потилична чи тім’яна частина)
- дзвін у вухах (дзижчання або шипіння)
- прискорене серцебиття (понад 90 ударів/хв. в спокійному стані)
- запаморочення, потемніння в очах, непритомність
- погіршення зору
- відчуття задухи

Важливо знати: навіть помірне підвищення артеріального тиску зменшує вірогідність якісного довготривалого життя.

У разі значного підвищення тиску слід звернутися до лікаря. Також консультація потрібна при відсутності ефекту від прийому ліків, погіршення самопочуття. Крім прийому медикаментів, важливим є слідування порадам лікаря щодо зміни способу життя: обмеження вживання деяких продуктів харчування, дотримання режиму фізичного навантаження, підтримка оптимальної маси тіла, відмова від тютюнопаління тощо.

Бажаємо здоров’я!