Чому до застосування антимікробних препаратів слід ставитися відповідально?

Дата: 20.11.2023 11:58

З 18 до 24 листопада 2023 р. проходить Всесвітній тиждень підвищення обізнаності про проблему стійкості до антимікробних препаратів. Стійкість до антимікробних препаратів визнана однією з найбільших загроз для здоров’я людини, а також тварин, рослин, довкілля і продовольчого сектору.

Антимікробні засоби вбивають або сповільнюють поширення мікроорганізмів. Стійкість до антимікробних препаратів виникає внаслідок їх поступової мутації та втрати ними сприйнятливості до лікарських препаратів, ускладнюючи лікування інфекцій і підвищуючи ризик поширення, тяжкого перебігу та летального наслідку хвороб. Основ­ними причинами виникнення стійкості до антимікробних препаратів є:

- неправильне та надмірне їх застосування;

- відсутність доступу до чистої води, засобів санітарії та гігієни;

- незадовільна профілактика інфекцій та інфекційний конт­роль у медичних закладах та на сільськогосподарських підприємствах;

- обмежений доступ до лікарських препаратів, вакцин і засобів діагностики;

- низький рівень поінформованості про антимікробні препарати.

Поява та поширення несприйнятливих до лікарських засобів агентів, що спричиняють хворобу, у яких виробилися нові механізми стійкості, обмежують можливості для лікування поширених інфекцій. Особливо тривожною тенденцією є швидке поширення у світі бактерій із множинною або тотальною стійкістю (так званих супер­бактерій), що спричиняють інфекції, які не піддаються лікуванню наявними антимікробними препаратами, зокрема антибіотиками. Це призводить до появи інфекцій, які важко вилікувати, а також підвищення смертності.

• Важливо, що антибіотики має призначати лікар, і лише при бактеріальних інфекціях.
  • Антибіотики слід приймати так, як призначив лікар, та за рекомендаціями, вказаними в інструкції, не переривати курсу лікування (навіть якщо самопочуття покращилося).
  • Не забувайте про профілактику — регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими і вчасно робіть щеплення.

Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»