ПРОФІЛАКТИКА МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЇ У ДІТЕЙ
Метгемоглобінемія – захворювання, яке пов’язано із вживанням води переважно з колодязів і криниць з високим рівнем нітратів.
При потраплянні в шлунок нітрати під дією мікрофлори перетворюються в нітрити. Нітрити і є небезпечними для дитини, які поєднуються з гемоглобіном крові і утворюють метгемоглобін. Чим більше в організмі дитини накопичується метгемоглобіну, тим менше кров насичується киснем, що приводить до кисневого голодування організму. У немовлят та дітей першого року життя відсутні ферменти, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Чим менша за віком дитина, тим тяжче перебігає хвороба. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи. Перебіг хвороби у дітей, у яких виникає це отруєння, супроводжується проносами, розладами серцево-судинної системи. Внаслідок порушення нормального формування кров’яних тілець шкіра дитини набуває синьо-сірого відтінку в районі носо-губного трикутника.
Приготування сумішей для дитячого харчування, в яких використовується колодязна вода, що містить велику кількість нітратів, становить основну загрозу отруєння немовлят. Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%. Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.
Щоб уникнути захворювання на метгемоглобінемію необхідно використовувати якісну воду перевірену в лабораторії. Якість води в колодязях залежить від місць розташування колодязів, стану прилеглої території, наявності джерел забруднення, санітарно-технічного стану колодязів та здійснення заходів щодо належного їх утримання.
З метою профілактики захворювання на мегемоглобінемію необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- Не готуйте дитячі суміші з використанням колодязьної води, якщо не впевнені в її якості
- За можливості як найдовше треба годувати немовлят прешого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеним вмістом нітратів.
- При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
- Забезпечте утримання приватного колодязя в належному стані – своєчасно ремонтуйте та очищуйте його. Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! ПИТНА ВОДА ДЛЯ ВЖИВАННЯ ПОВИННА БУТИ ГАРАНТОВАНОЇ ЯКОСТІ.
Добропільська філія Державної установи
«Донецький обласний центр контролю та
профілактики хвороб»