Правець!
Правець викликають токсини, які виробляють бактерії роду клостридії. Вони живуть у ґрунті, і зустріти їх можна, в принципі, всюди. Клостридії — анаеробні бактерії: існують у безкисневому середовищі. Тобто чим глибше потрапляють бактерії, тим вище ймовірність розвитку правця. Найбільш небезпечні глибокі рани, занози, проколи. А ще укуси тварин, особливо котів — їх ікла гострі, тонкі та довгі. Люди часто не звертаються по допомогу, якщо їх кусає кіт, тому що вважають, що це не небезпечно: тварина ж маленька. Але такі рани небезпечні зокрема й через імовірність правця. Профілактику правця слід проводити після будь-якого укусу тварини. Якщо роблять щеплення від сказу, то одночасно вакцинують і від правця.
Інкубаційний період правця найчастіше становить 14 днів. Цю хворобу варто підозрювати, якщо рана дає про себе знати — починає пульсувати, червоніє, виникають спазми, зокрема щелепи (людина не може відкрити рота).
Існує також правець новонароджених, який виникає без ран. Клостридії можуть жити в меді, а у немовлят кислотність шлунку недостатня, щоб нейтралізувати токсини. Тому дітям до року мед давати не можна.
Щеплення від правця слід повторювати кожні 10 років. Але в окремих випадках, наприклад при обмороженнях, великих травмах і опіках, це роблять раз на п’ять років. У разі появи клінічних ознак правця щеплення робити пізно. У цих випадках вводять сироватку — потрібно зв’язувати токсин, який в організмі вже є. Але після одужання слід вакцинуватися.
Щеплення проводять правцевим анатоксином, який входить до складу багатокомпонентних вакцин. Перше щеплення діти отримують на першому році життя у віці 2-х місяців (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення) та у 18 місяців (четверте щеплення). Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М), далі кожні 10 років.
Пам’ятайте! Відмовившись від проведення вакцинації своєї дитини, ви наражаєте її на ризик захворювання з ймовірністю розвитку смертельних наслідків.
Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»