Що потрібно знати про лямбліоз

Дата: 14.03.2024 14:22

Лямбліоз – протозойна хвороба, для якої характерний фекально-оральний механізм передачі. Збудником є лямблії, які переважно вражають тонкий відділ кишки, а у деяких можуть бути неврологічні, алергічні прояви.

Джерелом інфекції є людина (хвора або носій), а також деякі види тварин, які контактують з людьми (собаки, свині, велика рогата хвороба тощо), які з фекаліями у зовнішнє середовище виділяють інвазійні зрілі цисти, а їх може бути до декілька міліардів.

Заразитися цією хворобою можливо через воду, харчові продукти, ґрунт, забруднені руки. Цисти лямблій достатньо стійкі у зовнішньому середовищі. При цьому має значення температурний фактор. Так у випорожненнях цисти лямблій зберігають свою життєздатність від 2 до 24 діб, у воді – 15-70 днів. Якщо температура у природних водоймах до 22° С можуть зберігати свою активність до 3 місяців. На поверхні немитих яблук – 6 годин, на хлібних виробах зберігаються до 12 годин, в молочних продуктах (температура 19-25° С в межах 12 діб, а при 2-6° С до 112 днів).

Симптоми гострого лямбліозу зазвичай з'являються через 1-14 днів після зараження: водяниста діарея з неприємним запахом, спазми та здуття живота, метеоризм, відрижка, періодична нудота, дискомфорт в епігастральній ділянці, загальна слабкість.

Уникнути зараження лямбліями можна, якщо із самого раннього віку виробити найпростіші гігієнічні навички:

- в їжу вживайте тільки свіжі і доброякісні продукти. Ретельно стежте за зберіганням і приготуванням їжі. У домашніх умовах дотримуйтеся всіх необхідних заходів, щоб у продукти не потрапили хвороботворні мікроби, цисти і яйця паразитів;

-  неодмінно мийте руки з милом, перед вживанням їжі, після прогулянки, гри з тваринами, відвідування туалету та інше, і навчіть дитину;

- дотримуйтесь гігієнічних правил прийому їжі: користуйтеся та привчіть дитину користуватися тільки чистими приборами для їжі;

- не припускайте вживання дітьми будь-яких страв зі спільного посуду (пиття з однієї пляшки, склянки, надкушування яблука, пиріжка, тощо);

- вчасно підстригайте нігті, відучіть дитину від шкідливої звички гризти нігті, обсмоктувати пальці, ручки, олівці, іграшки та інші предмети;

- дитина після гри з домашньою твариною повинна обов'язково помити руки. Забороніть дитині цілувати тварин, кликати до обіднього столу і місця, де готується їжа. Ні в якому разі не дозволяйте дітям підходити і тим більше гратися з бездомними тваринами.

Бережіть себе!

Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»