Чому не можна довіряти народним методам перевірки грибів?
Весна — час, коли природа прокидається, а з нею й з’являються перші весняні гриби. Багато хто вирушає до лісу в пошуках зморшків, строчків та інших «дарів весни». Але разом із грибною романтикою зростає й ризик отруєння. Особливо небезпечно покладатися на народні методи перевірки грибів, які передаються з вуст у вуста, але не мають наукового підґрунтя .
1. Цибуля, срібна ложка або часник не рятують!
Кажуть, якщо відварити гриби з цибулею чи срібною ложкою, то отруйні гриби «видадуть себе» — потемніють. Але це міф! Потемніння — це реакція з білками або ферментами, яка не має жодного стосунку до токсинів. Навіть отруйний гриб може не змінити колір.
2. «Якщо тварини їдять — значить, можна»?
Ні в якому разі! Деякі отруйні гриби не викликають отруєнь у тварин, але є смертельно небезпечними для людей! Наприклад, бліда поганка, яка викликає фатальні ураження печінки, може бути абсолютно нешкідливою для равликів або білок.
3. «Знаю цей гриб з дитинства»
Навіть досвідчені грибники іноді плутають їстівні гриби з отруйними двійниками. Особливо небезпечні схожі на шампіньйони чи маслюки мухомори або павутинники, які не завжди мають яскраві кольори!
4. Грибні токсини — невидимі і стійкі
Отрути у грибах не зникають при термічній обробці! Вони не мають запаху чи смаку. І навіть маленький шматочок отруйного гриба у супі — це реальна загроза життю.
Що робити?
- Збирайте лише добре знайомі гриби!
- Не купуйте гриби з рук або на стихійних ринках.
- При перших ознаках отруєння — негайно звертайтесь до лікаря!
❗ Жоден народний метод не замінить знань та обережності. Краще не ризикувати життям заради смаженої сковорідки грибів.
Добропільська філія ДУ «Донецький ЛЦКПХ МОЗ»